خوشنویسی -هنر-حیدرامیرپور
خوشنویسی نستعلیق -هنر اصیل ایرانی 
قالب وبلاگ
نویسندگان

[ چهارشنبه 28 آذر 1397 ] [ 08:44 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵
چیزی نمانده «اسیرخدا» روی زمین شود؛ حدیثی که بارها ذکرش کرده، آنچنان که در زادروز نود سالگی‌اش گفت: «وقتی سن آدمی به ۷۰ برسد، زان پس، تنها کارهای خوبش را به حساب می‌آورند و از خطاهایش درمی‌گذرند. اگر ۸۰ ساله شد از گناهان پیشین او نیز خواهند گذشت و چون به ۹۰ سالگی رسید، می‌تواند برای دوستان و نزدیکانش نیز شفاعت بطلبد اما کسی که ۱۰۰ ساله می‌شود به لقب اسیر خدا روی زمین خوانده خواهد شد!»

«ایران» در ادامه نوشت: زاده تبریز است و دلی لبریز از سرِجادوی شمس تبریزی دارد. مورخی که خود تاریخ حاضر است در این آشفته حالی ایام.  چشم بیدار«خواب آشفته نفت»، همسفر«ابن بطوطه»، نگارگر«باغ سبز»، راوی «قصه قصه ها»، شاعر«شاهد عهد شباب»، مفسر«مبالغه مستعار» استاد محمد علی موحد. حقوق‌خوانده‌ای عارف‌مسلک است. موحد است، نه تنها در شناسنامه و شهرت خانوادگی اش، که در عالم واقع و حوزه‌هایی که سال‌هاست عاشقانه در آنها خوانده، نوشته و روشنگر راه علاقه مندانی شده که قدم در این ره گذاشته‌اند.

او که حضوری مؤثر در عرصه حقوقی ملی شدن صنعت نفت داشته، به دفاع از حق ایرانیان در دادگاه لاهه پرداخته و از همان روزهای ابتدایی تأسیس شرکت ملی نفت ایران در کادر حقوقی آن حضور داشته و حتی به بالاترین درجات عالی این شرکت دست می‌یابد، آنچنان که در ابتدای تأسیس اوپک به مدت شش ماه معاونت اجرایی شرکت نفت در ژنو را عهده دار می‌شود. استاد موحد با وجود سال‌ها تدریس حقوق مدنی و حقوق نفت در دانشکده حقوق دانشگاه تهران و دانشکده علوم مالی و حسابداری در عرصه ادبیات هم حضوری فعال دارد. او طی بیش از هفت دهه فعالیت در عرصه‌های حقوق و ادبیات دست به انتشار آثار ارزشمندی زده که راهگشای علاقه مندان در این حوزه هاست.

چند هفته قبل به همراهی اعضای شورای سردبیری روزنامه به دیدار این مصحح و تاریخ نگار رفتیم و البته آن روز کاملاً بی‌خبر از مراسم بزرگداشتی که قرار بوده (امروز) ۲۷ آذر از سوی یونسکو در تهران برگزار شود اما بعدتر فرصت را غنیمت شمردیم تا این گفت‌و‌گو همزمان با این مراسم منتشر شود، هرچند با اکراه و امتناع استاد مواجه شدیم؛ آن را از سر تواضع یافتیم و اصرار بر انجام این گفت‌و‌گو کردیم تا همراه مطالبی که در وصف استاد رفته، به طبع برسد.

بگذریم... استاد پا به ۹۶ سالگی گذاشته با این آرزو: «امیدوارم در این چند روزه مهلت آخر عمر، خداوند موفقم سازد که برای دفتر اول مثنوی شرحی بنویسم؛ امیدوارم شرح دفتر اول را که می‌نویسم الگویی باشد برای دفترهای بعدی و نظیر همین کار را درباره فصوص الحکم ابن عربی انجام دادم و شرح و تحلیلی بر ده فصّ نخست آن نوشتم که توضیحات آن فهم بقیه کتاب را برای خواننده علاقه‌مند آسان می‌گرداند.»

حدود یکصد سال قبل، نیکلسون تصحیحی از مثنوی انجام داد که برخی گفتند با این کار، پروندۀ تصحیح مثنوی بسته شده است.  با این حال حدود چهل سال بعد زنده­‌یاد مجتبی مینوی در همایشی از آرزوی خود برای تصحیح تازۀ این اثر سترگ گفت. آیا توصیۀ ایشان بود که شما را به انجام این کار واداشت یا ضرورت دیگری در میان بود؟

اینکه فکر کنیم تصحیح نیکلسون حجّت را بر همۀ محققان و علاقه مندان ادبیات تمام کرده و ضرورت کار جدید را منتفی کرده صحیح نیست. خود نیکلسون هم چنین  ادعایی دربارۀ کار مهمی که انجام داده نداشت. خواستۀ استاد مینوی از اهالی ادبیات هم بر همین مبنا بود چراکه می‌دانست به کار دوباره‌ای در این حوزه نیاز است و همان طور که اشاره کردید در همایشی، این آرزو را بر زبان آورد و گفت ‌ای کاش کوشش دیگری در این باره صورت بگیرد.  البته مطلقاً قصد ندارم بگویم کار نیکلسون ناقص یا بی‌ارزش بوده است؛ برعکس معتقدم که او کار بسیار مهمی انجام داده، منتهی تصحیح و تنقیح آثار کهن ادبی و بازنگری در آن امری مختومه نیست. با تکیه بر همین نکات و اینکه بعد از تصحیحی که نیکلسون انجام داده اتفاق تازه‌ای در باب تصحیح مثنوی رخ نداده بود به سراغ آن رفتم. به گمانم وقت آن رسیده بود که تصحیح دوباره‌ای از این اثر ماندگار ادبیات فارسی انجام شود، کوششی که من انجام دادم در راستای همان راهی است که نیکلسون رفته بود.

یکی از نقدهایی که برخی صاحب­نظران متوجه تصحیح نیکلسون می‌کنند این است که او به نسخۀ قونیه از اواسط کارش دسترسی پیدا کرد. این مسأله چقدر در شما برای انجام تصحیح جدید نقش داشت؟

این نکته بی‌شک دخیل بوده است. حتی اگر هم نکته‌ای که به آن اشاره کردید در میان نبود گذشت یکصد سال از آن تصحیح زمان کمی نیست و همین زمان را می‌توان توجیهی کافی برای انجام تصحیح دوباره دانست. ما در تصحیح مثنوی به نسخه‌هایی دسترسی داشتیم که نیکلسون آنها را ندیده بوده است. امیدوار بودم نتیجۀ این کوششِ دوباره برای محققان قابل استفاده باشد و اثر مقبولی از آب درآید. خوشبختانه استقبال بی‌مانندی که از سوی صاحبان نظر، استادان و بزرگان عرصۀ پژوهش و اهالی ادبیات و قلم به ظهور رسید، خستگی چند سالۀ من و همکارانم را تلافی کرد. همایش‌های متعددی در تهران به‌عنوان رونمایی کتاب برگزار شد. همایش‌های دیگری نیز در تبریز و مشهد و آنکارا و استانبول داشتیم که دوستان و سروران به مزایای این تصحیح اشاره کردند و استقبال خود را از آن، چه در طی سخنرانی‌ها و چه در مقاله‌هایی که در روزنامه‌ها و نشریات مختلف به چاپ رسید، اعلام داشتند. من از همۀ آن بزرگواران سپاس می‌گزارم. این نکته را هم بگویم که نه در حوزۀ تصحیح متون و نه در هیچ حوزۀ دیگر از ادبیات و معارف بشری مدعی کمال و مصونیت از خطا و اشتباه و نقص نمی‌توان بود. من و همکارانم در این امر آنچه را که در توان داشتیم دریغ نکرده‌ایم و معتقدم که هرکسی کاری در زمینۀ ادبیات انجام دهد به واقع گامی رو به جلو برداشته، این تلاش‌ها اگر مداوم و پی‌گیر باشد مؤثر می‌افتد و در نهایت به ارتقای سطح ادبیات می‌انجامد.

یکی از نکات قابل توجه در تصحیح شما تعداد ابیات است، مثلاً تصحیح شما حدود پنجاه بیت بیشتر از مثنوی به تصحیح دکتر سروش است. علت این تفاوت‌ها چیست؟

کاری که محقق ارجمند و صاحبنظر دکتر سروش در تصحیح مثنوی انجام داده بر اساس نسخۀ قونیه است، این نسخه یک متن دارد و برخی حواشی که آن‌ها هم به خط کاتب متن است. البته برخی اختلافات در خواندن متن پیش می‌آید ولی عمده اشکال بر سر حواشی است که برخی از آن‌ها ابیاتی است که در حین کتابت از قلم کاتب ساقط گردیده و آن‌ها را در کنار صفحه آورده است. اما بسیاری دیگر از حواشی در حکم نسخه بدل هستند و حال آنکه کاتب متن نسخۀ خود را از روی اصل واحد استنساخ کرده و نسخه‌های دیگری در کار نبوده است. بنابراین احتمال قریب به یقین آن است که دگرسانی‌های موجود در کنار صفحه‌ها تجدیدنظرهایی است که در جریان بازخوانی و ویراستاری مثنوی از سوی خود مولانا یا دوستان نزدیک وی مطرح شده و آنها را در حاشیۀ متن یادداشت می‌کرده اند. اما اینکه فرمودید مثنوی چاپ ما در حدود پنجاه بیت از مثنوی چاپ سروش بیشتر دارد اولا پنجاه بیت در شش دفتر مثنوی خیلی رقم مهمی نیست. اختلاف از اینجاست که دکتر سروش برخی از ابیات را که در کنار صفحه‌ها نوشته شده به متن خود ملحق کرده و ما هم این کار را کرده‌ایم و هر دو به حکم ذوق و دریافت خود، اما بر اساس ضوابطی این کار را کرده‌ایم. دکتر سروش خود را تنها به یک نسخۀ قونیه محدود کرده بود و ما این محدودیت را نداشته‌ایم.

یکی از ویژگی‌های تصحیح ‌شما این است که کار را بر مبنای نسخه‌های پانزده سال نخست پس از پایان سرایش مثنوی انجام داده‌اید.

بله، ما به سراغ نسخه‌هایی رفتیم که در پانزده سال نخست رحلت مولانا کتابت شده‌اند. آن طور که  فرانکلین لوئیس گفته تعداد ابیات مثنوی در برخی از نسخه‌های جدیدتر حتی به ۴۲ هزار بیت می‌رسد در حالی که مثنوی ما ۲۵ هزار و ۶۰۰ بیت است. من در مقدمۀ کتاب، تفاوت‌های میان نسخۀ تصحیح خود با نسخۀ نیکلسون، گولپینارلی، دکتر سروش و دکتر عدنان را با جدول نشان داده ام. شما به سراغ هریک از شاهکارهای ادب فارسی، همچون شاهنامه یا دیوان حافظ هم که بروید چنین اختلاف‌هایی را خواهید دید مثلا تعداد ابیات حافظ در تصحیح قزوینی با آنچه در تصحیح خانلری یا سایه داریم متفاوت است. نسخه‌های مثنوی که در پانزده سال نخست پس از مولانا نوشته شده‌اند اهمیت بسیاری دارند. در آن سال‌ها حسام‌الدین چلبی و اصحاب کبار مولانا زنده بودند و مثنوی دوبار در هفته به دنبال قرآن در خانقاه مولانا خوانده می‌شد. مثنوی کتاب غریب فراموش شده‌ای نبود و متن مقدسی شمرده می‌شد و دستبردهای خودسرانه در آن بعید بود. البته حکم روزگاران بعدی جدا است. حسام‌الدین چلبی در واقع مبدأ مثنوی و صاحب اصلی آن بعد از مولانا به شمار می‌آید. وقتی حسام‌الدین وفات کرد و یارانِ گُزین مولانا هم روی در نقاب خاک کشیدند. میدان برای کسانی که هوس می‌کردند ابیاتی در همان وزن و آهنگ مثنوی به هم ببافند و آن‌ها را با کلام مولانا درآمیزند خالی شد و از این رو هرچه از دوران مولانا بیشتر دور می‌شویم بر تعداد ابیات الحاقی در مثنوی افزوده می‌شود. البته ما علاوه بر آن پانزده سال نخست، پانزده سال بعدی را هم در نظر گرفته‌ایم، سطر به سطر نسخه‌های پانزده سال دوم را هم مطالعه کرده‌ایم و موارد اختلاف را یادداشت کرده و در اختیار خواننده گذاشته‌ایم.

شیوۀ تصحیحی که شما در مثنوی در پیش گرفته‌اید، همان شیوه‌ای است که مرحوم علامه قزوینی در عرصۀ تصحیح متون پایه‌گذاری کرد. شما با عنایت به آن مکتب تصحیح متون، سراغ مثنوی رفتید؟

آری، اصول تصحیح علمی انتقادی، شیوه‌ای تازه است که در زمان‌های گذشته نبوده و تا پیش از مرحوم قزوینی که پیشرو و پیشقدم استفاده از این نحوه تصحیح در کشورمان شد کسی را نداشتیم که به این شیوه به سراغ متون قدیمی ادبی برود. ما ریزه خواران خوان مکتب مرحوم قزوینی و محققان بعد از ایشان هستیم.

زمان بسیاری صرف تصحیح و مطالعه آثار مولانا اعم از مثنوی، غزلیات و آثار منثور او کرده‌اید. شاید برای برخی از جوانان و حتی محققان این سؤال مطرح باشد که ظاهر الفاظ شاعر معناگرایی همچون مولانا چرا تا این حد باید مهم باشد؟ مولانا خود تصریح کرده که اهل صوت و حرف و لفظ نیست. اگر جوانی سؤال کند فایده این‌همه دقت ورزی‌های مصححان روی الفاظ مثنوی چیست شما چه پاسخی می‌دهید؟

با یکی دو جمله نمی‌توان به این سؤال پاسخ داد چراکه بحث گسترده‌ای است، محققی که خواهان تصحیح متنی است می‌خواهد حتی‌الامکان به متنی برسد که نزدیکتر به اصل باشد و غرض از اصل چیزی است که از قلم مؤلف صادر شده است. راه رسیدن به معانی باطنی مثنوی هم در وهلۀ اول دسترسی به متن معتبر و قابل اعتماد و موثق است. شاید برای برخی مهم نباشد حافظ یا فردوسی دقیقاً چه گفته‌اند، اما برای اهل ادبیات این مسائل اهمیت بسیاری دارد. تصحیح فعلی مثنوی، متنی تثبیت شده است که به گمانم با اعتماد و اطمینان بیشتری بتوان آن را خواند .شاید برای بسیاری فرق میان کلمات و حرف‌ها اصلاً مهم نباشد، این افراد مسلم است که هیچگاه هم به سراغ پاورقی‌های درج شده در کتاب‌ نخواهند رفت اما برای اهل آن مهم است.

مصححان بزرگ زمانی دست به تصحیح متون کهن می‌زنند که در انجام آن ضرورتی حس کنند، برخی با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی کشور و برخی دیگر هم با توجه به سیر و سلوک درونی خودشان. تصحیح مثنوی از سوی شما را می‌توان محصول کدام یک از اینها دانست؟

این که من  به چه انگیزه‌ای دست به تصحیح مثنوی زدم چندان مهم نیست. عرض کردم مسئله اختصاص به مثنوی ندارد. اهل فن به سراغ هر متن کهنی که می‌روند تلاش می‌کنند تا به نزدیک‌ترین و دقیق‌ترین متن از آن دست پیدا کنند. مثلاً درباره شاهنامه تمام هم و غمشان این است به سراغ نسخه‌ای بروند که بر اساس معیارهای علمی به متن اصلی نزدیک‌تر باشد. اما چرا شاهنامه مهم است؟ عده‌ای از بُعد ایرانیت و ملیت به سراغ شاهنامه می‌روند و برخی به لحاظ علاقه به زبان فارسی و جنبه‌های ادبی، برخی دیگر از منظر حماسه سرایی و قدرت فردوسی در سخنوری به شاهنامه می‌نگرند. درباب مثنوی هم همین‌گونه است، هر کسی از دریچۀ علائق خاص خود به سراغش می‌رود. شما شاید از منظر عرفان به بررسی مثنوی بپردازید و فردی دیگر از منظر صنایع ادبی آن را بخواند. اگر در جمع شاعران فارسی زبان چند قلۀ شاخص داشته باشیم بی‌شک یکی از آنها مولاناست، سروده‌های او نه تنها از منظر شاعرانگی بلکه از بعد عرفانی هم بی نظیر است. بیراه نیست اگر بگوییم اوج عرفان ایرانی در مثنوی است. هرچند که به شاعرانگی‌ مولانا توجه کمتری شده و ما تازه در حال کشف آن هستیم، شگرد قصه گویی‌اش هم جای بحث بسیاری دارد .همین که می‌بینیم طی سال‌های اخیر پایان نامه‌های متعددی در مقاطع مختلف دانشگاهی در خصوص مولانا و آثار او نوشته شده گویای نکات تازه‌ای است که جوانان در مولانا و آفرینش‌های ادبی‌ او یافته‌اند .مولانا، با تنها ۲۵ هزار و ۶۰۰ بیت در مثنوی‌اش شناخته نمی‌شود. از مثنوی که بگذریم نزدیک به چهل هزار بیت هم غزلیات از او باقی مانده که اغلب اینها محصول نیمۀ دوم زندگی او است.

یعنی محصول ملاقاتی که میان مولانا و شمس رخ داد. مولانای قبل از دیدار با شمس چقدر متفاوت از مولانایی است که امروز می‌شناسیم؟

مولانا تا قبل از دیدار با شمس تبریزی چندان اهل شعر و شاعری نبوده و تفاوت بسیاری با مولانای بعد از این دیدار دارد. مولانا زمانی به دیدار با شمس نائل می‌آید که در آستانۀ چهل سالگی بوده است، مولانا متولد سال ۶۰۴ است، دیدار او با شمس سال ۶۴۲ اتفاق می‌افتد و او تا سال ۶۷۲ هم زنده است. بنابراین می‌بینیم که نیمۀ کمتر زندگی‌اش بعد از این دیدار سپری شده، خیلی عجیب است، شمس با مولانا چه کرده که او دست به خلق آثار مهمی همچون مثنوی، دیوان کبیر و فیه ما فیه می‌زند. مولانا آنقدر شاعر و عارف بزرگ و پیچیده‌ای است که هرچقدر به سراغ او و آثارش برویم باز هم به نکات تازه‌ای برمی‌خوریم.

چرا اهتمامی که برای مثنوی همواره وجود داشته در خصوص غزلیات نبوده است؟ البته چندی است به‌نظر می‌رسد برخی اهالی موسیقی غزلیات او را کشف کرده و حتی از آن بهره‌هایی هم گرفته‌اند.

 بله استفاده از غزلیات مولانا در موسیقی ظاهرا امر تازه‌ای است البته اینجا تا حدی که من می‌دانم فضل تقدم با آقای شهرام ناظری است؛ گویا نخستین مرتبه مولوی خوانی به همت او وارد موسیقی معاصر ایران شده است. غزل‌های مولانا در اوزان مختلفی است، زنده یاد مسعود فرزاد تحقیقاتی درباره اوزان غزلیات مولانا و نوآوری‌های او انجام داده است. مثنوی هم از جهت صنایع و اوزان ادبی ویژگی‌های خود را دارد، ابیاتی که گاهی اوج می‌گیرند، گاهی به غزلی ناب می‌مانند و خواننده را غرق خود می‌کنند. نثر شمس هم در مقالات اینچنین است، آنچنان که به‌واقع شعری ناب است که در آن جوهره شعر موج می‌زند. آثار مولانا همچون خوان گسترده‌ای است که هر کسی به میزان خواست و درکش از آن بهره می‌گیرد. شما با هر سلیقه و نگاهی که به سراغ آن بروید با عالم تازه‌ای روبه‌رو خواهید شد.

رجوع به آثار مولانا چه یافته و منفعت و نتیجه‌ای برای انسان امروز دارد؟ در سه دهۀ اخیر در قالب پایان نامه مقاطع مختلف دانشگاهی چه در داخل و چه در خارج از کشور، توجه بسیاری به مثنوی و دیگر آثار مولانا شده است. تصور می‌فرمایید علت این رجوع در چیست؟

در گفتاری از کتاب «باغ سبز» در این خصوص بحث کرده‌ام که مولانا برای انسان امروز چه دارد. توصیه می‌کنم به جای اینکه از من بپرسید مولانا برای  انسان  امروزی چه دارد خودتان به عنوان انسانی امروزی مثنوی را بخوانید و این سوال را از مثنوی بکنید که برای شما چه دارد. ببینید این کتاب دریچه تازه‌ای به روی زندگی‌تان باز می‌کند؟ می‌تواند مونس خیراندیشی برای شما باشد؟ اما این که در دهه‌های اخیر بازار مولانا در امریکا و اروپا گرم شده و مردم از اقشار مختلف به او روی آور شده‌اند بحث دیگری است که در آن باره می‌توان به کتاب فرانکلین لوئیس، دانشیار زبان و ادبیات فارسی در گروه زبان‌ها و تمدن‌های خاور نزدیک در دانشگاه شیکاگو مراجعه کرد. کتاب او به عنوان «مولانا : دیروز تا امروز، شرق تا غرب» است و اتفاقاً دو ترجمه خوب هم از آن به همت مرحوم لاهوتی و فرهاد فرهمندفر در دسترس داریم. این کتاب که در ابتدای سده بیست‌ویکم نوشته شده تمام آنچه که تا سال ۲۰۰۰ میلادی در امریکا و اروپا به اسم مولانا انجام شده در آن می‌یابید. در این چند دهۀ اخیر آثار مولانا جزء پرفروش ترین‌های بازار کتاب در امریکا بوده است.

در تمام این سال‌هایی که با مثنوی سر و کار داشته اید کدام دفتر یا کدام داستان مثنوی بیش از همه جذبتان کرده است؟

همۀ آن. بگذارید خبری بدهم، در تلاشم و امیدوارم در این چند روزه مهلت آخر عمر، خداوند موفقم سازد که برای دفتر اول مثنوی شرحی بنویسم؛ امیدوارم  شرح دفتر اول راکه می‌نویسم الگویی باشد برای دفترهای بعدی و نظیر همین کار را درباره فصوص الحکم ابن عربی انجام دادم و شرح و تحلیلی بر ده فصّ نخست آن نوشتم که توضیحات آن فهم بقیۀ کتاب را برای خوانندۀ علاقه‌مند آسان می‌گرداند.

دراین مسیر جوانانی هستند که با شما همکاری کنند تا راه و رسم کار را از شما یاد بگیرند و راه را ادامه بدهند؟

مدعی یاد دادن به جوانان نیستم، برعکس من هستم که از آنان می‌آموزم؛ سال هاست چند نفر از دوستان با من همکاری دارند. بزرگانی هم هستند که به من لطف دارند و من به دوستی‌شان مفتخرم. مثنوی مانند قرآن مجید محکمات دارد و متشابهات دارد. من آن متشابهات را با دوستان در میان می‌گذارم و از نکته بینی‌ها و گره گشایی‌هایشان استفاده می‌کنم.

طبق شنیده‌ها هر سی سال یک بار ترجمه یا شرحی از مثنوی در ترکیه منتشر می‌شود. با این تفاصیل نگاهتان به کار مولوی پژوهان ترک چیست؟ از آنجایی که به نظر می‌رسد آنان قدری غرق ظواهر مولانا و شمس همچون سماع و مراسم‌هایی از این دست شده‌اند، کار ایرانیان را در این زمینه بهتر می‌دانید یا ترک‌ها را؟

 آری من در یکی از سخنرانی‌هایم گفته‌ام که از دورۀ «سروری» به بعد ما هر سی سال یک بار شاهد انتشار حداقل یک شرح جدید از مثنوی در کشور ترکیه هستیم. به‌تازگی ترجمه‌ای منظوم از مثنوی به تلاش پروفسور دکتر حجابی در ترکیه منتشر شده است. اما در خصوص بخش دیگر سؤالتان، به توجهی که ترک‌ها به مولانا از جهت جذب توریست و گسترش این صنعت دارند نگاه منفی ندارم و آن را اصلاً بد نمی‌دانم .برعکس معتقدم که آنان متوجه فرصت‌هایی که از این طریق برایشان فراهم می‌شود هستند اینکه ترک‌ها درباره مثنوی کار می‌کنند اتفاق خوب و قابل تقدیری است، مثنوی شاخصه‌ای مهم از فرهنگ و ادبیات ایران زمین به‌شمار می‌آید. نخستین شرح کامل مثنوی در ترکیه نوشته شده است. در کشورهای شبه قاره، هند و پاکستان هم کارهای خوبی انجام شده است. بهتر است قدردان و سپاسگزار زحمت تمام افرادی باشیم که به گونه‌ای برای ماندگاری و بقای فرهنگ ایران تلاش می‌کنند. بگذارید به نقل قولی از یکی از استادانم اشاره کنم که می‌گفت: کار خوب را بکنید چه برای خدا چه برای ریا! به عقیدۀ من این قبیل کارها به هر نیتی انجام بگیرد به نفع فرهنگ ایران تمام می‌شود. درآمدی هم که از توریست عایدشان می‌شود نوش جانشان باشد.

در باب مواریث و بزرگان فرهنگ ایران‌زمین خصوصاً پاسداشت و بزرگداشت شمس و مولانا چه پیشنهادی برای محققان جوان و سیاستگزاران کشور دارید؟

من در مقامی نیستم که ارائه پیشنهاد و راهکار برای دیگران بکنم. خودم هر خدمتی از عهده‌ام ساخته باشد دریغ نمی‌گویم و معتقدم به‌جای طرح راهکار و پیشنهاد برای دیگران از خودمان شروع کنیم، ببینیم چه‌کاری در توانمان هست و همان را با جان و دل انجام بدهیم. اگر چنین نگاهی داشته باشیم و چنین کنیم بی‌شک جامعه‌مان رو به تعالی خواهد رفت. در خاطرم هست که وقتی کتاب خواب آشفتۀ نفت منتشر شد یکی از بزرگواران در مقام ارزیابی آن گفت از سطر سطر این کتاب «بوی صداقت ساطع است». این برای من شیرین‌ترین تعبیر در قدردانی از آن کتاب بود که فراموش نمی‌کنم .سعی من همواره این بوده است که حتی المقدور این صداقت را حفظ کنم.اگر هر یک از ما صادقانه به سراغ کاری برویم که در آن تخصص داریم دست به بزرگ‌ترین تحول ممکن برای کشورمان زده‌ایم. مشکل اینجاست که ما می‌نشینیم و برای دیگران تکلیف معین می‌کنیم و حتی دست به ملامت دیگران می‌زنیم.

برای راه یافتن به جهان مولانا و آثارش ناگزیر از شناخت شمس هستیم، آنچنان که حتی خود مولانا هم جایی درباره شمس می‌گوید: «زاهد بودم ترانه گویم کردی» با تکیه براین مسأله نیاز بیشتری به مطالعه دربارۀ شمس احساس نمی‌کنید؟

درست است، ما شمس را تازه کشف کرده‌ایم و درباره‌اش به‌مطالعه بیشتری نیاز داریم در گذشته اطلاعات چندانی درباره او نداشتیم. دنیای غرب هنوز هم او را چنانکه باید نمی‌شناسد. پس از انتشار متن فارسی مقالات شمس نخست ویلیام چیتیک محقق امریکایی که متخصص ابن عربی است بخشی از آن را زیر عنوان «من و مولانا» به انگلیسی ترجمه کرد. این بخش در واقع می‌توان گفت اتوبیوگرافی یا شرح حال خودنوشت شمس تبریز است. محقق ایرانشناس معروف فرانسوی پروفسور فوشه کور هم اخیرا بیش از نیمی از مقالات شمس را به فرانسه ترجمه کرده و مقدمه و تعلیقات نفیسی بر آن افزوده است و من امیدوارم بقیه مقالات هم به یمن همت ایشان ترجمه شود و محققان غربی با آن آشنا گردند. فوشه کور پیشتر هم ترجمه‌ای از دیوان حافظ را انتشار داد که به خاطر آن در ایران مورد تقدیر قرار گرفت. او در ترجمه مقالات شمس پنج سال مداوم کار کرده و آقای دکتر فیض پژوهشگر عرفان از ایرانیان مقیم فرانسه هم او را در فهم و حل مشکلات کتاب کمک کرده است. فرهنگستان زبان و ادب فارسی اخیرا فوشه کور را به پاس خدماتی که به فرهنگ ایران کرده است به عضویت افتخاری خود درآورده است. وقتی به سراغ مولانا و شمس بروید بی‌تردید از خودتان می‌پرسید شمس که بوده که چنین آتشی در درون مولانا روشن کرده و منجر به خلق شاهکارهایی ماندگار شده است. به گمانم اگر قرار باشد برای این دو نظیری پیدا کنیم می‌توان آنان را به سقراط و افلاطون مانند کرد. ما سقراط را با افلاطون می‌شناسیم و افلاطون برکشیده و تربیت شده سقراط بود یعنی اگر افلاطون نبود هیچگاه موفق به شناخت سقراط نمی‌شدیم و اگر سقراط نبود افلاطونی به وجود نمی‌آمد. دربارۀ مولانا و شمس هم اینگونه است، شناخت هر یک از این دو بسته به شناخت دیگری است. جالب اینجاست که سقراط و شمس تبریزی در زمینه‌های دیگری نیز با هم شباهت دارند. سقراط هم مانند شمس اهل نوشتن نبوده، شمس می‌گوید: سخن را چون نمی‌نویسم در من می‌ماند و هر لحظه مرا روی دگر می‌دهد. همین یک سخن یک دنیا حرف برای گفتن دارد، شمس می‌گوید من می‌توانم با کسی سخن بگویم که خودم را در او ببینم.

[ چهارشنبه 28 آذر 1397 ] [ 08:41 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
نتیجه تصویری برای خوشنویسی اساتید
[ سه شنبه 27 آذر 1397 ] [ 08:08 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
نتیجه تصویری برای خوشنویسی اساتید
[ سه شنبه 27 آذر 1397 ] [ 08:08 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]

«کودک شو» از شب یلدا به تلویزیون می‌آید

کودک شو

ساعت24 - مجری «کودک شو» با اعلام خبر پخش فصل جدید این مسابقه همزمان با شب یلدا (جمعه ۳۰ آذر ماه)، از تاخیری که در پخش این برنامه رخ داد، عذرخواهی کرد.

مجری «کودک شو» با اعلام خبر پخش فصل جدید این مسابقه همزمان با شب یلدا (جمعه ۳۰ آذر ماه)، از تاخیری که در پخش این برنامه رخ داد، عذرخواهی کرد.

پژمان بازغی در توضیحی نسبت به تأخیر در پخش این برنامه عذرخواهی کرد و یادآور شد: قرار است در «کودک شو» مثل دنیای صاف و صادق بچه‌ها با هم صادق باشیم.

قرار بود ۲۴ آذر ماه اولین قسمت از فصل سوم کودک شو به روی آنتن برود اما به دلیل اشکالات فنی این اتفاق نیفتاد. تصمیم گرفتیم برنامه‌ای بی‌نقص داشته باشیم و اولین برنامه همزمان با اولین شب زمستان در یک ویژه برنامه تقدیم مخاطبان شود.

بنابراین گزارش، اولین قسمت از مجموعه «کودک شو» به مناسبت شب یلدا ساعت ۲۱ به روی آنتن می‌رود.

این مجموعه همچنین روال عادی پخش را دنبال خواهد کرد و روزهای شنبه تا سه‌شنبه ساعت ۲۳ و روزهای جمعه ساعت ۲۱ به روی آنتن خواهد رفت.

نتبع:صبا


[ سه شنبه 27 آذر 1397 ] [ 08:05 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
نتیجه تصویری برای خوشنویسی اساتید
[ دوشنبه 26 آذر 1397 ] [ 08:19 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
نتیجه تصویری برای خوشنویسی اساتید
[ دوشنبه 26 آذر 1397 ] [ 08:19 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
۸۵۳۴۸
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
تسنیم:  گفته می‌شود اخیرا هاروی وینشتاین ادعا کرده که با جنیفر لارنس بازیگر سرشناس و برنده اسکار آمریکایی هم رابطه غیر اخلاقی داشته و این ارتباط بوده که منجر به گرفتن اسکار توسط خانم بازیگر شده است. این موضوع اما با اعتراض لارنس همراه بود. بازیگر مجموعه فیلم های «مردان ایکس» و «بازی های گرسنگی» اخیرا در صحبت هایی ادعاهای هاروی وینشتاین را سراسر کذب خوانده و اعترافات او را تاکتیک جدیدی در راستای یغماگری آقای تهیه کننده دانسته است.

لارنس تاکنون چهاربار به خاطر فیلم های «استخوان زمستان»، «کتاب بارقه امید»، «کلاهبرداری آمریکایی» و «جوی» نامزد اسکار شده و تنها در سال 2012 به خاطر فیلم «کتاب بارقه امید» توانسته این جایزه را به خودش اختصاص دهد. از میان چهار فیلم ذکر شده فقط «کتاب بارقه امید» است که با سرمایه و قدرت کمپانی وینشتاین ساخته شده و همین موضوع باعث شده تا هاروی وینشتاین ادعا کند به خاطر ارتباط با او لارنس در مراسم اسکار موفق شده است.

اگر این موضوع به تایید برسد دامنه رسوایی اخلاقی آقای تهیه کننده می تواند به بسیاری از اعضای آکادمی هم سرایت کند که رای هایشان را به خاطر ارتباط یک مغول و یک بازیگر، به کسی داده اند که هاروی وینشتاین دستور داده است.

[ دوشنبه 26 آذر 1397 ] [ 08:16 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]

[ یکشنبه 25 آذر 1397 ] [ 10:01 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
تصویر مرتبط
[ یکشنبه 25 آذر 1397 ] [ 09:59 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]

رک پلاس تکنولوژی کدخبر: 444985 ارسال پرینت 13

رکنا: یک شرکت تجاری در امریکا به مردم قول داده که اگر بتوانند یک سال بدون گوشی هوشمند زندگی کنند، جایزه‌ای صدهزار دلاری دریافت خواهند کرد.به‌گزارش مهر، شرکت «ویتامین واتر» روش شرکت در این رقابت را نیز اعلام کرده است.

کاربران علاقه‌مند باید پستی را در توئیتر یا اینستاگرام Instagram خود ارسال کنند. البته آنها می‌توانند برای این کار از گوشی هوشمند خود استفاده کنند.

این پست باید حاوی هشتگ‌هایی مانند#nophoneforayear و #contest باشد. همچنین کاربر باید توضیح دهد که اگر نتواند به وعده‌اش عمل کند چه اقدام جایگزینی را انجام می‌دهد. آخرین فرصت برای شرکت در این رقابت ۸ ژانویه سال ۲۰۱۹ است.شرکت «ویتامین واتر» در تاریخ ۲۲ ژانویه افراد شرکت‌کننده در این رقابت را انتخاب می‌کند و به آنها یک گوشی تلفن همراه قدیمی مدل سال ۱۹۹۶ خواهد داد.افراد شرکت‌کننده در رقابت تا پایان سال ۲۰۱۹ حق استفاده از هیچ گوشی هوشمند یا تبلتی را نخواهند داشت؛ حتی اگر این گوشی‌ها و تبلت‌ها متعلق به افراد دیگری باشند.البته این افراد می‌توانند از لپ تاپ یا رایانه‌های رومیزی استفاده کنند. همچنین استفاده از گوگل هوم یا آمازون اکو هم بدون اشکال است.افرادی که بتوانند یک سال بدین شکل زندگی کنند ۱۰۰ هزار دلار و اشخاصی که شش ماه بدون گوشی‌های هوشمندشان قادر به زندگی باشند ۱۰ هزار دلار جایزه دریافت خواهند کرد. افرادی که مدعی رعایت قوانین این رقابت باشند بعد از پایان مدت زمان اعلام شده باید در یک آزمون آشکارساز دروغ هم شرکت کنند. اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 


[ یکشنبه 25 آذر 1397 ] [ 09:58 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
نتیجه تصویری برای خوشنویسی اساتید
[ شنبه 24 آذر 1397 ] [ 08:34 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
نتیجه تصویری برای خوشنویسی اساتید
[ شنبه 24 آذر 1397 ] [ 08:33 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]

[ شنبه 24 آذر 1397 ] [ 08:21 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
تصویر مرتبط
[ پنجشنبه 22 آذر 1397 ] [ 10:01 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
نتیجه تصویری برای خوشنویسی اساتید
[ پنجشنبه 22 آذر 1397 ] [ 10:01 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
کد خبر: ۷۹۴۹۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵
تعداد بازدید: ۱۳
تلویزیون با فیلم‌های سینمایی ایرانی و خارجی میزبان مخاطبان خود می‌شود.
به گزارش خبرداغ به نقل از هنرآنلاین: فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی و انیمیشن "دادگاه"، "آنجا که زاده شدم"، "در انتظار صبح"، "مسافر ری"، "شیر سفید"، "نجات خانوادگی"، "برای کارلو"، "چشماتو ببند"، "فرود هشتم"، "توطئه گران"، "شی پو روندو"، "پیامد"، "سه روز کندور"، "استثنایی"، "آلیس در سرزمین عجایب"، "دوست من برنارد"، "جنگل کوچک"، "زاینار"، "جاده لغزنده است"، "شهر پرنده ها"، "ماداگاسکار 3"، "لک لک ها"، "بهشت اردک ها"، "تایگرلند"، "خسته نباشید"، "طعمه"، "مدرسه پیرمردها"، "دسته سیسیلی ها"، "الا و دوستان"، "تاجر سیاه پوش"، "خواستگاری"، "اره ماهی"، "آدم کوچولوها"، "تنگنا"، "کودک متولد پاییز"، "آقای سریع"، "مینوس"، "سرب" و "هکر" پنجشنبه و جمعه 22 و 23 آذر ماه از شبکه‌های سیما روی آنتن می‌رود.

آخر هفته با فیلم‌های تلویزیون

شبکه یک سیما

فیلم سینمایی "دادگاه" به کارگردانی جان مدن، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 22 از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. در خلاصه داستان فیلم با بازی جسیکا چاستین، مارک استرانگ و دیوید ویلسون بارنس خواهید دید: الیزابت اسلون سردمدار کمپین بریدی به جرم انجام کارهای غیر قانونی برای پیروزی کمپین خود به دادگاه احضار می‌شود. او در ابتدا از پاسخگویی به سوالات قاضی طفره می‌رود اما قاضی او را در شرایطی قرار می‌دهد که الیزابت مجبور به اعتراف می‌شود. او اعتراف می‌کند که به عنوان معروف‌ترین لابیگر واشنگتن در شرکت کول-کراویتز مشغول به کار بود. بیل استنفورد سناتور آمریکایی با لایحه‌ای به نام هیتون- هریس وارد شرکت کول- کراویتز می‌شود. با تصویب این لایحه خرید و فروش سلاح گرم در آمریکا برای همه اشخاص آزاد شده و سابقه قضایی و جنایی آنها قبل از خرید بررسی نمی‌شود. الیزابت از طرف مدیران شرکت مامور می‌شود تا ...

فیلم تلویزیونی "آنجا که زاده شدم" به کارگردانی مسعود آب پرور، جمعه 23 آذر ماه ساعت 16 از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. در خلاصه داستان فیلم آمده است: نوید شایان دانشمند متخصص علوم سلول، در دانشگاه نیوکاسل انگلیس فعالیت می‌کند. او برای شرکت در جشنواره علمی تحقیقاتی وارد ایران می‌شود. نوید در آنجا با استقبال گرم استاد سابق خود دکتر متین روبرو می‌شود. دکتر متین از نوید که متخصص علوم سلولی است می‌خواهد برای پیشرفت تحقیقات در ایران بماند. نوید درخواست او را اجابت می‌کند با این تصمیم نوید، مهناز همسر او که به ایران آمده است حوادثی را رقم می‌زند. سام درخشانی، احمد نجفی و سولماز غنی در فیلم تلویزیونی "آنجا که زاده شدم" هنرنمایی کرده‌اند.

شبکه دو سیما

فیلم تلویزیونی "در انتظار صبح" به کارگردانی علی مهام، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت ‌‌8 صبح از شبکه دو سیما پخش می‌شود. این فیلم درباره فردی به نام داود است که محکوم به اعدام است. او برای فرار از زندان شروع به حفر تونلی می‌کند. شش ماه به حفر تونل ادامه می‌دهد اما هنوز تونل به پایان نرسیده موعد حکم اعدامش سر می‌رسد. عطا و ابی که هم سلولی‌های داود هستند کار او را پی می‌گیرند و تونل را تا انتها حفر کرده، فرار می‌کنند اما پس از فرار درمی‌یابند که محاسبات داود اشتباه بوده و آنها به جای آن که سر از کوچه پشتی زندان درآورند وارد خانه‌ای می‌شوند که چسبیده به ساختمان زندان است. خانه‌ای که مربوط به روحانی زندان است و ...مهشید ابراهیمی و میرطاهر مظلومی در فیلم تلویزیونی "در انتظار صبح" نقش‌آفرینی کرده‌اند.

فیلم تلویزیونی "مسافر ری" به کارگردانی داوود میرباقری، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 23:30 از شبکه دو سیما پخش می‌شود. داستان فیلم مربوط به قرن سوم هجری است که مقارن با خلافت عباسی (دهمین خلیفه) و امامت دهمین پیشوای شیعه امام هادی (ع) است. عبدالعظیم حسنی یکی از شاگردانشان و مریدان امام هادی (ع) مغضوب دستگاه خلیفه است. پس از تخریب بارگاه امام حسین (ع) در کربلا به دستور عمال خلیفه، عبدالعظیم به توصیه امام هادی (ع)، به مهاجرتی طولانی به سمت ایران و شهرری می‌زند. این هجرت از نظر سیاسی بسیار پر اهمیت است و عبدالعظیم طی این مسافرت حامل پیام امام هادی (ع) به علویان ایرانی است. او در این مسافرت طولانی با خطرات و حوادث گوناگونی روبرو می‌شود و ... داریوش ارجمند، ویشکا آسایش و جمشید هاشم پور در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند.

فیلم سینمایی "شیر سفید" به کارگردانی میشل سوان، جمعه 23 آذر ماه ساعت 8 از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. در این فیلم با بازی جیمی بارتلت و جان کانی خواهیم دید: گله شیرها که ضامن حفظ امنیت زیستی دره هستند، دره را ترک کرده‌اند و مردم قبیله به علت حمله کفتارها در قحطی قرار گرفته‌اند، مردم این قبیله که در قلب آفریقا زندگی می‌کنند معتقدند، فقط یک شیر سفید می‌تواند دوباره گله شیرها را به دره آنها باز گرداند. در گله شیرها شیر سفیدی به دنیا می‌آید که این فیلم، داستان اوست. نام این شیر لستاتسی است، او به همراه مادرش میلوساوا و برادر بزرگش به جای امنی نقل مکان می‌کند، اما برادر کوچکش با نیش یک مار کشته می‌شود و خودش بعد از مدتی به همرا ه مادرش به قبیله بر می‌گردد. لستاتسی تا زمانی که دو شیر بالغ به گله آنها حمله کنند در آرامش در کنار گله‌اش زندگی می‌کند ولی بعد از حمله شیرها، او نیز به همره باقی شیرهای نر فرار می‌کند. لستاتسی که پیش از آن به تنهایی شکار نرفته، روز ها به دنبال شکار می‌گردد، اما ...

فیلم سینمایی "نجات خانوادگی" به کارگردانی شینوبو یاگوچی، جمعه 23 آذر ماه ساعت 17:30 از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. در این فیلم با بازی فومیو کوهیناتا، اِری فوکاتسو و یوکی ایزومیساوا خواهیم دید: در پی قطع ناگهانی برق در کشور ژاپن، زندگی مدرن مختل شده و تمامی مناسبات آن به هم ریخته و بی ارزش می‌شود. تمامی امکانات و وسایلی که تا پیش از این بسیار ارزشمند بوده‌اند، به ناگاه در مقابل نیازهای اولیه زندگی همچون آب و غذا رنگ می‌بازند. در این بین یک خانواده 4 نفره شامل پدر و مادر و دو فرزند که روابط سردی هم بین آنها حکمفرماست، مجبور می‌شوند با دوچرخه و هر وسیلۀ دیگری خود را به روستایی که پدربزرگشان در آن زندگی می‌کند برسانند. در نهایت و پس از مشکلات مختلف، آنها به روستا رسیده و زندگی سرشار از آرامش و راحتی را در آنجا تجربه می‌کنند و ...

فیلم سینمایی "برای کارلو" به کارگردانی آلبرتو سیمونه، جمعه 23 آذر ماه ساعت 23 از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. این فیلم درباره پسر نوجوانی به نام کارلو است که در خانواده‌ای خوشبخت و موفق در حال سپری نمودن دوران خوش نوجوانی است. وی بسیار علاقه‌مند به ورزش فوتبال بوده و به شدت مورد علاقه پدر و مادر هست. طی تماسی از سوی مدرسه کارلو پدر متوجه می‌شود برای او اتفاق بدی افتاده و پس از مراجعه به مدرسه و اعزام او به بیمارستان پینو و جرادا (پدرو مادر کارلو) با واقعیت تلخی رو برو می‌شوند و ان اینکه کارلو دچار شوک مغزی شده و سلول‌های مغز دچار اسیب فراوان و شدیدی شده‌اند و با جراحی انجام شده بر روی او نیز امکان بازگشت او بسیار کم و تقریبا غیر ممکن است. با شنیدن خبر پینو و جرادا دچار شوک روحی شده و از آن پس به دنبال درمان او رفته و از هیچ مسئله‌ای دریغ نمی‌ورزند. پینو دست ازکار برمی‌دارد و جرادا نیز تمام وقت و انرژی خود را جهت دریافت مجوز برای ورود به بخش مراقبت‌های ویژه که از طرف بیمارستان ممنوع اعلام شده می‌گذارد و ...

شبکه سه سیما

فیلم سینمایی "چشماتو ببند" به کارگردانی مجتبی چراغعلی، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 9 از شبکه سه سیما پخش می‌شود. در این فیلم خواهید دید: شادی و پارسا که مدت هاست به خاطر فوت اقوامشان مراسم ازدواجشان به هم می‌خورد، تصمیم می‌گیرند تا پیرترین فرد فامیل، عمو صادق که 110 سال سن دارد را نزد خود بیاورند تا از او تا زمان عروسی مراقبت کنند. عمو صادق که بسیار شوخ طبع و شیطان است همه را به دردسر می‌اندازد. او خود را به مردن می‌زند و آنها تصمیم می‌گیرند تا جسد او را پنهان کنند و مرگ او را بروز ندهند؛ اما درست موقع خواندن خطبه عقد او به سر سفره عقد می‌آید و ... مهدی سلوکی، ملیکا شریفی نیا، سحر ولد بیگی، امیر حسین رستمی، احمد پور مخبر، رضا نیکخواه، فریبا طالبی، حلیمه سعیدی و شهین تسلیمی در این فیلم هنرنمایی کرده‌اند.

فیلم سینمایی "تولد اژدها" به کارگردانی جرج نولفی، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 24 از شبکه سه سیما پخش می‌شود. در خلاصه داستان با بازی بیلی ماگنسن، یو زیا و فیلیپ اِن جی آمده است: در دهه 60 بروس لی یک باشگاه کوچک در سانفرانسیسکو دارد که به هنرآموزان خود کنگ فو و بدل کاری یاد می‌دهد. او قصد دارد کنگ فو را ترویج دهد و این مسئله با سیاست مخفی نگه داشتن این رشته رزمی تضاد دارد. در همین اثنا یک استاد بزرگ گنگ فو بنام وونگ که قبلا راهب بوده برای زندگی و دور شدن از چین به سانفرانسیسکو مهاجرت می‌کند و ...

فیلم سینمایی "شی پو روندو" به کارگردانی ترویوکی یوشیدا، جمعه 23 آذر ماه ساعت 14 از شبکه سه سیما پخش می‌شود. در خلاصه داستان فیلم با بازی هیروشی آبه، یومی آسو و آکیرا ایموتو آمده است: یک ویروس خطرناک که می‌توان از آن به عنوان یک سلاح بیولوژیک استفاده کرد از آزمایشگاه یک دانشگاه به سرقت می‌رود. مقامات آزمایشگاه نمی‌توانند به پلیس اطلاع دهند زیرا وجود این ویروس در این آزمایشگاه غیرقانونی است. سارقان بعد از مدتی تماس گرفته و درخواست باج 300 میلیون ینی خود را می‌دهند. مقامات آزمایشگاه یک محقق ارشد به نام کوریبایاشی را به ماموریتی می‌فرستند که در خلال آن باید نمونه ویروس را پیدا کرده و سپس بیاورد. کوریبایاشی با کمک پسر نوجوانش موفق می‌شود بعد از گرفتاری‌های فراوان در یک پیست اسکی در منطقه‌ای کوهستانی سارقان را فریب داده و نمونه اصلی را به دست بیاورد. او نمونه را خود معدوم می‌کند و دیگر آن را به آزمایشگاه بر نمی‌گرداند تا راه را بر خطرات بعدی ببندد. دراین راه ارتباط او با پسر نوجوانش هم بهبود پیدا می‌کند.

شبکه چهار سیما

فیلم سینمایی "سه روز کندور" به کارگردانی سیدنی پولاک، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 20:30 از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود. در خلاصه داستان فیلم با بازی رابرت ردفورد، فی داناوی و کلیف رابرتسن آمده است: جو ترنر با نام مستعار کرکس در یکی از بخش‌های سازمان جاسوسی در انجمن تاریخی ادبی آمریکا کار می‌کند. روزی گروهی از اعضای سازمان به انجمن حمله کرده و تمام اعضا را به قتل می‌رساند به غیر از جو که در آن ساعت در انجمن نیست. در اصل آنها به دنبال قتل جو هستند چون جو از یک سری معاملات (قاچاق) نفتی وابسته به تشکیلات سی آی ای مطلع شده که تمامی آنها در کتابی که در دست جو است نوشته شده. آنها تلاش می‌کنند که ...

فیلم سینمایی "استثنایی" به کارگردانی رابرت کوبا، جمعه 23 آذر ماه ساعت 20:30 از شبکه چهار روی آنتن می‌رود. در خلاصه داستان فیلم با بازی جان کوساک و جینی واکر آمده است: در آینده ای نه چندان دور انسان‌ها برای راحت طلبی و زیاده خواهی ربات‌های پیشرفته را در تمام زندگی خود به کار گرفته‌اند. تا جایی که ون دورن مدیر عامل یک شرکت رباتیک که بزرگ‌ترین شرکت رباتیک در جهان است، در سال ۲۰۲۰، قدرتمندترین اختراع خود را به مردم معرفی می‌کند. یک ابر ربات بسیار پیشرفته که برای پایان دادن به تمام جنگ‌ها ساخته شده است؛ اما او نیت دیگری دارد و برای قدرت طلبی خود به دنبال نابودی تمام انسان‌هاست. او می‌خواهد فقط ربات‌های گوش به فرمان خودش بر روی کره زمین زندگی کنند و نسل بشر را از بین ببرد. این ابر ربات از روی مغز و قلب پسر جوانی که سال‌ها پیش مرده، بازتولید شده است. او ماموریت دارد با تعقیب یک دختر جوان به نام کالیا محل اختفای انسان‌های فراری را پیدا کند و ...

شبکه پنج سیما

انیمیشن سینمایی "آلیس در سرزمین عجایب" به کارگردانی کلاید جرونیمی، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 13:30 از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. این انیمیشن درباره آلیس است که وارد سرزمینی می‌شود که در آن اتفاقات عجیب و غریبی برایش می افتد.

فیلم سینمایی "دوست من برنارد" به کارگردانی لیم آرون و آرون لیم، جمعه 23 آذر ماه ساعت 9 از شبکه پنج پخش می‌شود. در خلاصه داستان آمده است: سم پسر بچه‌ای است که یک خرس عروسکی دارد که به او علاقه دارد تا اینکه خرسش را از ترس سگی در حیاط جا می‌گذارد و شب یک خلبان به نام یوری که با یک فنجان بزرگ به جاهای مختلفی سفر می‌کند او را به یک سرزمین قطبی می‌برد و خودش باز می‌گردد و حالا سم باید گردن بندی را که می‌تواند با آن دوباره به سرزمین خودش برگردد را به دست آورد. این گردن بند دست به دست در سرزمین قطب می‌چرخد تا ...

فیلم سینمایی "جنگل کوچک" به کارگردانی سون ری یم، جمعه 23 آذر ماه ساعت 13:30 از شبکه پنج پخش می‌شود. در این فیلم با بازی تی رای کیم، یو ری مون، جو یول رای و کی جو جین خواهیم دید: هی وون دختر جوانی است که برای آیند‌ ای بهتر، مادر و روستای زادگاهش را ترک کرده و برای تحصیل در دانشگاه به شهر رفته، حالا پس از چند سال خسته از شهر به خانه روستایی شان باز می گردد؛ اما متوجه می‌شود مادرش رفته است. او نمی داند مادرش کجا رفته، اما برخی از اهالی روستا می گویند شاید ازدواج کرده و زندگی جدیدی برای خود تشکیل داده است. پدر هی وون سال ها پیش مرده است و او تمام دوران کودکی و نوجوانی را با مادرش در این روستا زندگی می کردند. هی وون برای سیر کردن شکمش شروع به کشت سبزی و مواد غذایی در زمین کشاورزی اشان می کند. او آشپزی با سبزیجات و ابداع غذاهای جدید را از مادرش آموخته است و تمام مدت مشغول پخت و پز و خشک کردن مواد غذایی برای پاییز و زمستان می‌شود. با وجود اینکه به همه گفته فقط مدت کمی را می خواهد بماند؛ اما ...

شبکه شما

فیلم تلویزیونی "زاینار" به کارگردانی حمیدرضا لوافی، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 24 از شبکه شما پخش خواهد شد.داستان فیلم، قصه اهالی روستای زانیار است. روستایی که اهالی آنجا هر کدامشان سر در لاک خود فرو برده‌اند و فقط به منافع خود فکر می‌کنند. با ورود کامران مهندس جهاد کشاورزی روستاییان بر سر یک دو راهی جدی قرار می‌گیرند، کامران که توسط داییش به این روستا فرستاده شده ماموریت دارد ظرف سه روز موافقت روستاییان را جهت طرح یکپارچه‌سازی‌، زمین‌های کشاورزی جلب کند. انجام این ماموریت برای کامران که آینده شغلی‌اش در گرو موفقیت در این روستا است، اهمیت زیادی دارد. کرم رئیس شورای روستا تلاش می‌کند موافقت مخالفان را جلب نماید؛ اما تلاش او بی‌اثر است و آن‌ها کامران را تهدید می‌کنند کامران که ناامید شده است قصد بازگشت به کرمانشاه را دارد که با دیدن اراده برخی از روستاییان از رفتن صرف‌نظر می‌کند و ...ابراهیم مرادی، مریم عطیه میرزایی، سیروس بری و برومند کرانی در فیلم تلویزیونی "زاینار" هنرنمایی کرده‌اند.

فیلم تلویزیونی "جاده لغزنده است" به کارگردانی روح الله فخرو، جمعه 23 آذر ماه ساعت 13:30 از شبکه شما پخش خواهد شد.در خلاصه داستان آمده است: منصور که در پی کسب روزی حلال با ماشین وانت کار می کند، شب، هنگام برگشت به خانه با فردی تصادف می کند، از ماشین که پیاده می‌شود برای دیدن محل تصادف، با دوچرخه قراضه ای مواجه می‌شود، منصور و خانواده اش سعی در پیدا کردن فرد مصدوم می کنند. ولی اثری از فردی که تصادف کرده باشد، پیدا نمی کنند، منصور به کمک خانواده اش در پی یافتن راه چاره برای خلاصی از این مشکل اند که ...محمد کاسبی، مینا نوروزی، مهدی امینی خواه و مریم خدارحمی در این فیلم بازی کرده‌اند.

شبکه کودک

انیمیشن سینمایی "شهر پرنده‌ها" به کارگردانی وین تورنلی، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 14 از شبکـه کودک پخش خواهد شد.در این انیمیشن خواهیم دید: شاهین جوانی به اسم تیزبال که با پدرش به تنهایی زندگی می‌کند، از وجود شهری به نام شهر پرنده‌ها آگاه می‌شود. پدرش طوفان ‌بزرگ سال‌ها وجود آن شهر را از او پنهان کرده بود. تیزبال به همراه پرندگانی که در حال کوچ به آن سرزمین هستند عازم آنجا می‌شود. شهر پرنده‌ها امکانات جالبی برای پرندگان دارد مثل مدرسه، تورهای سیاحتی و جشن بهاری او حقایقی را در مورد هویت خودش کشف می‌کند...

فیلم سینمایی "ماداگاسکار 3" به کارگردانی اریک دارنیل، تام مک گارت و کونراد ورنون، جمعه 23 آذر ماه ساعت 14 از شبکه کودک پخش خواهد شد. این انیمیشن دربارۀ چهار حیوان به نام الکس، مارتی، ملمن و گلوریا است. داستان این قسمت همانند قسمت‌های قبلی در مورد تلاش حیوانات گمشده‌ای است که برای بازگشت به باغ‌وحش‌ نیویورک کوشش می‌کنند، آنها برای رسیدن به مقصد خود باید از اروپا بگذرند و برای پنهان کردن خودشان از دید انسان‌ها، یک سیرک سیار را همراهی می‌کنند و...

شبکه امید

انیمیشن سینمایی "لک لک ها" به کارگردانی نیکولاس استولر و داگ سوئیت‌لند، پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 18:30 از شبکه امید پخش خواهد شد. در این انیمیشن خواهیم دید: یک لک لک پیر مهربان که رییس کارخانه ای است، کارخانه اش تعطیل می‌شود. کارخانه ای در کار حمل و نقل بسته‌های پستی به خانواده ها است. طی اتفاقاتی یک دختر و یک لک لک باعث از سر گرفته شدن کار کارخانه می‌شود.

فیلم سینمایی "بهشت اردک ها" به کارگردانی اولیور رنگیر، جمعه 23 آذر ماه ساعت 18:30 از شبکه امید پخش خواهد شد. در این انیمیشن خواهیم دید: کتی دختر بچه ای است که مسئولیت نگهداری از او را پدرش به عهده دارد، صبح روز تولدش از پدر تخم یک جوجه اردک هدیه می گیرد. در حالی که پدرش به او سپرده است که زمان تولد جوجه اردک در کنارش باشد، اما کتی به جشن تولد دوستش مارگو می رود و جوجه اردک را به او می دهد. از طرفی خانواده مارگو به او اجازه نمی دهند که از جوجه اردک نگهداری کند، پس آن را به محل نگهداری اردک‌ها به مزرعه ای می برند. از جایی که جوجه اردک توانایی شنا کردن ندارد، کتی و مارگو تصمیم می گیرند ...

شبکه افق

فیلم سینمایی "تایگرلند" به کارگردانی جوئل شوماخر، جمعه 23 آذر ماه ساعت 10 از شبکه افق پخش خواهد شد. این فیلم با بازی کالین فارل، متیو دیویس، کلیفتن کالینز جونیر و تام گیری، فیلمی کاملا معترضانه درباره ارتش آمریکا و بدرفتاری وحشیانه آنان با سربازانی است که باید برای رفتن به ویتنام تعلیم ببینند. داستان را یکی از سربازان به نام پاکستون روایت می‌کند. او با رولاند باز در ابتدای دوره آموزشی آشنا می‌شود و به مرور در جریان روحیات عجیب او قرار می گیرد. باز که از این همه وحشی‌گری در ارتش امریکا به ستوه آمده، همه چیز را حتی در بدترین شرایط به سخره می‌گیرد و با مسخره بازی‌هایش تمام مقامات ارتش را آزار می‌دهد. او مرتب تنبیه می‌شود اما چون به قوانین کاملا آگاه است، نه تنها از معرکه می‌گریزد بلکه سعی می‌کند با اقدامات خود و به شیوه‌هایی هوشمندانه به هم گروهی‌هایش کمک کند. به همین دلیل بسیاری از سربازان هم خدمتی او که به زور به جنگ آورده شده اند ...

فیلم سینمایی "خسته نباشید" به کارگردانی افشین هاشمی و محسن قرائی، جمعه 23 آذر ماه ساعت 18:30 از شبکه افق پخش خواهد شد. در این فیلم خواهید دید: ماریا و رومن، زن و شوهر توریستی هستند که برای اقامتی کوتاه مدت در کرمان ساکن می‌شوند. ماریا از پنج سالگی از ایران خارج شده و حالا بعد از این همه سال، خاطرات کم رنگی از سرزمین مادری‌اش دارد. او که فرزندش مُرده و در این قضیه رومن را مقصر می‌داند، هدف از این مسافرت که به اصرار رومن صورت گرفته را فراموش کردنِ مرگِ فرزند قلمداد می‌کند اما بعداً متوجه می‌شود اصرارِ رومن برای مسافرت به ایران، دیدار از منطقه کویری کلوت کرمان است. به رقم مخالفت اولیه، ماریا حاضر به مسافرت می‌شود و همراهانِ دیگر این سفر، لیدر گروه مرتضی و راننده ی ون، حسین هستند که ... غوغا بیات، جلال فاطمی، یدالله شادمانی، رویا افشار، حسام محمودی و نگار حسن‌زاده در فیلم سینمایی "خسته نباشید" ایفای نقش کرده‌اند.

شبکه نمایش

فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی "طعمه" به کارگردانی فرامرز صدیقی، "مدرسه پیرمردها" به کارگردانی سیدعلی سجادی‌حسینی، "دسته سیسیلی ها"، "الا و دوستان"، "تاجر سیاه پوش"، "خواستگاری" به کارگردانی مهدی فخیم زاده و "اره ماهی" پنجشنبه 22 آذر ماه ساعت 11، 13، 15، 17، 19، 21 و 23 از شبکه نمایش روی آنتن می‌رود.

فیلم‌های سینمایی ‌و تلویزیونی "آدم کوچولوها"، "تنگنا" به کارگردانی علی درخشی، "کودک متولد پاییز"، "آقای سریع"، "مینوس"، "سرب" به کارگردانی مسعود کیمیایی و "هکر" جمعه 23 آذر ماه ساعت 11، 13، 15، 17، 19، 21 و 23 از شبکه نمایش پخش می‌شود.


[ پنجشنبه 22 آذر 1397 ] [ 09:59 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
تصویر مرتبط
[ چهارشنبه 21 آذر 1397 ] [ 09:53 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
نتیجه تصویری برای خوشنویسی اساتید
[ چهارشنبه 21 آذر 1397 ] [ 09:51 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]

علی دایی سال 1383 با همسر فعلی خود ازدواج کرد ولی این ازدواج نخست وی نبود چراکه قبل تر از آن با ازدواج ناموفقی داشت . در حال حاضر همسر اول ایشان لندن ساکن هستند و حاصل این ازدواج یک دختر به نام دنیز دایی می باشد .

به گزارش پندار آنلاین:

همسر سابق علی دایی سالیانه یک بار جهت دیدار دختر و پدر رهسپار ایران می شود .

در حال حاضر علی دایی بر خلاف تصور دو فرزند دارد .  اما بیشتر رسانه ها عکسهای نورا دایی فرزند دومش را منتشر کرده اند .

ماجرای بر سر زبان افتادن دنیز دایی از انجایی شروع شد که علی دایی در برنامه نود به اسم دخترش قسم خورد به جان نورا نمی بخشم . اما مایلی کهن در جواب گفت بهتر است بگوید به جان دنیز نمی بخشم . بر این اساس ماجرای همسر سابق علی دایی بر سر زبانها افتاد .

علی دایی در چهاردهم بهمن ماه سال ۱۳۴۸ در اردبیل متولد شد. او سومین فرزند و سومین پسر خانواده محسوب می شد. روزی که دایی به دنیا آمد برف سنگینی می بارید. پدر علی دایی که راننده کامیون بود برای اینکه علی یک سال زودتر به مدرسه برود شناسنامه او را بزرگ تر کرد تا به جای تاریخ ۱۴ بهمن، اول فرودین به عنوان تاریخ تولد در شناسنامه علی دایی ثبت شود. جالب است بدانید از کودکی او را شهریار صدا می کردند و این نام هم اکنون لقب وی در فوتبال ایران و آسیا هم شمرده می شود. دایی وقتی هشت ساله بود به فوتبال علاقه مند شد. او کار حرفه ای و رسمی خود را با استقلال اردبیل آغاز کرد و سپس به تاکسیرانی و بانک تجارت رفت. نقطه عطف فوتبال او در ایران پیوستن به پرسپولیس در سال ۷۳ بود. علی دایی اولین لژیونر تاریخ فوتبال ایران در بوندسلیگای آلمان است. این اتفاق وقتی افتاد که در سال ۷۶ به دنبال درخشش خیره کننده در جام ملت های ۹۶ به تیم بوندسلیگایی آرمینیا بیله فلد پیوست. افتخار بزرگ او یک سال بعد از پیوستن به بیله فلد رقم خورد یعنی وقتی که با قراردادی معادل یک میلیارد و ششصد میلیون تومان در آن زمان به بایرن مونیخ پیوست. وی ۱۰۹ گل ملی در کارنامهٔ خود دارد و با فاصلهٔ زیادی بهترین گلزن بازی‌های ملی در تاریخ فوتبال جهان است و آقای گل بی منازع جهان به شمار می رود. . همچنین با انجام ۱۴۹ بازی ملی رکورددار بیشترین تعداد بازی در تیم ملی فوتبال ایران است. علی دایی که در دانشگاه صنعتی شریف مهندسی متالوژی خوانده در سال ۸۶ از سوی فیفا به عنوان بیست و ششمین بازیکن برتر تاریخ فوتبال جهان معرفی شد. دایی نه تنها از لحاظ عناوین فردی و تیمی پرافتخارترین فوتبالیست تاریخ ایران به شمار می رود که ثروتمندترین نیز هست. او یکی از سرمایه دارهای بزرگ ورزش به شمار می آید که البته همیشه دستی هم در کار خیر دارد. دایی هم اکنون ساکن نیاوران است.

منبع: جام نیوز


[ چهارشنبه 21 آذر 1397 ] [ 09:46 ق.ظ ] [ حیدر امیرپور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

تعداد کل صفحات : 3 ::      1   2   3  

درباره وبلاگ

سلام عزیزان بازدید کننده
ممنون از اینكه از وبلاك خوشنویسی -هنر- حیدر امیرپور دیدن میفرمائید
باتشکر امیرپور
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic